The 68th annual Primetime Emmy Award nominations were announced this morning and streaming definitely wasn’t overlooked. Avid Netflix Originals fans, rejoice – with 54 nominations, today was all about the streaming giant (despite the fact that Orange is the New Black was left with only one of those noms after its controversial third season, though). Transparent remains as Amazon’s shining star while Hulu remains in the shadows with just two nominations. As streaming continues to grow, so shall its place at the Emmy Awards in the years to come.

The 68th Emmy Awards, hosted by Jimmy Kimmel, will air on ABC on September 18th.

Full list of streaming nominees:

Netflix – 54 Nominations

House of Cards (13 nominations)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series: Kevin Spacey
Outstanding Lead Actress in a Drama Series: Robin Wright
Outstanding Drama Series
Outstanding Supporting Actor in a Drama Series: Michael Kelly
Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More): “Chapter 41, Chapter 47, Chapter 48”
Outstanding Casting for a Drama Series: Casting Directors – Laray Mayfield, Julie Schubert
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series: “Chapter 45”
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Reg E. Cathey, Mahershala Ali, Paul Sparks
Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Ellen Burstyn, Molly Parker
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour): “Chapter 52”

Making a Murderer (6)

Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera): “Lack of Humility”, Leslie Shatz – Re-Recording Mixer
Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program: “Indefensible”. Editor: Moira Demos
Outstanding Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera): “Lack of Humility”, Sound Editor – Daniel Ward, Leslie Bloome – Foley Artist
Outstanding Directing for a Nonfiction Program: “Fighting For Their Lives”, Directed by Laura Ricciardi and Moira Demos
Outstanding Writing for a Nonfiction Program: “Eighteen Years Lost”, Writers: Laura Ricciardi and Moira Demos

What Happened, Miss Simone? (6)

Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera): Tony Volante (Re-Recording Mixer), Tammy Douglas (Production Mixer)
Outstanding Documentary or Nonfiction Special
Outstanding Cinematography for a Documentary or Nonfiction Program: Cinematography by Igor Martinovic and Rachel Morrison
Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program: Editor Joshua L. Pearson
Outstanding Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi-Camera): Joshua L. Pearson (Sound Editor), Dan Timmons (Sound Designer)
Outstanding Directing for a Nonfiction Program: Directed by Liz Garbus

Master of None (4)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series: Aziz Ansari
Outstanding Comedy Series
Outstanding Writing for a Comedy Series: “Parents” Written by Aziz Ansari and Alan Yang
Outstanding Directing for a Comedy Series: “Parents” Directed by Aziz Ansari

Unbreakable Kimmy Schmidt (4)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series: Ellie Kemper
Outstanding Comedy Series
Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series: Tituss Burgess
Outstanding Casting for a Comedy Series:Casting Director – Cindy Toland, ASC

Chef’s Table (3)

Outstanding Documentary or Nonfiction Series
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score): “Grant Achatz”, Music by Duncun Thum
Outstanding Directing for a Nonfiction Program: “Gaggan Anand”, Directed by David Gelb

Narcos (3)

Outstanding Main Title Design: Tom O’Neill (Creative Director), Nik Kleverov – Editor, David Badounts – Lead Animator/Compositor, Josh Smith – CG/Design Lead.
Outstanding Main Title Theme Music: Narcos. Theme by Rodrigo Amarante
Outstanding Single-Camera Editing for a Drama Series: “Descenso”, Editor: Leo Trombetta

A Very Murray Christmas (2)

Outstanding Television Movie
Outstanding Music Direction: Music Direction by Paul Schaffer

Bloodline (2)

Outstanding Lead Actor In A Drama Series: Kyle Chandler
Outstanding Supporting Actor In A Drama Series: Ben Mendelsohn

Grace and Frankie (2)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series: Lily Tomlin
Outstanding Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie: “The Party”

Marvel’s Daredevil (2)

Outstanding Sound Editing for a Series: “New York’s Finest”, Lauren Stephens (Supervising Sound Editor), Jordan Wilby (Sound Designer), Jonathan Golodner (Sound FX Editor), Christian Buenaventura (Dialogue Editor), Greg Vines (Music Editor), Zane Bruce (Foley Artist), Lindsay Pepper (Foley Artist)
Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie

Marvel’s Jessica Jones (2)

Outstanding Main Title Design: Michelle Dougherty (Creative Director), Arisu Kashiwagi (Lead Designer), Rod Basham (Flame Artist), David Mack (Illustrator), Eric Demeusy (Animator), Thomas McMahan (Animator)
Outstanding Main Title Theme Music: Theme by Sean P. Callery

John Mulaney: The Comeback Kid (1)

Outstanding Writing for a Variety Special: Written by John Mulaney

Orange is the New Black (1)

Outstanding Casting for a Drama Series: Casting Director: Jennifer Euston, CSA

Patton Oswalt: Talking for Clapping (1)

Outstanding Writing for a Variety Special: Written by Patton Oswalt

Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (1)

Exceptional Merit in Documentary Film-making

Sense8 (1)

Outstanding Main Title Theme Music: Theme by Johnny Klimek and Tom Tykwer

Photo: Amazon Prime Video

Amazon – 16 Nominations

Transparent (10)

Outstanding Comedy Series
Outstanding Lead Actor in a Comedy Series: Jeffrey Tambor
Outstanding Directing for a Comedy Series: “Man on the Land”, Director: Jill Soloway
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series: Judith Light
Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series: Gabby Hoffman
Outstanding Production for a Narrative Program (Half-Hour or Less): “Kina Hora, The Book Of Life, Man On The Land”
Outstanding Casting for a Comedy Series: Casting Director: Eyde Belasco, CSA
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Bradley Whitford
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series: Melora Hardin
Outstanding Costumes for a Contemporary Series, Limited Series or Movie: “Kina Hora”

The Man in the High Castle (4)

Outstanding Main Title Design: Patrick Clair (Creative Director), Paul Kim (Designer), Jose Limon (CG Artist), Raoul Marks (Animator)
Outstanding Visual Effects: “The New World”
Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary or Fantasy Program (One Hour or More): “The New World”
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series:“The New World”

Catastrophe (1)

Outstanding Writing for a Comedy Series: “Episode 1” Written by Rob Delaney and Sharon Horgan

Mozart in the Jungle (1)

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation: “Nothing Resonates Like Rhinoceros Foreskin”

Photo: Crackle

Crackle – 3 Nominations

Supermansion (2)

Outstanding Character Voice-Over Performance: “Puss in Boots”, Keegan-Michael Key
Outstanding Character Voice-Over Performance: “The Inconceivable Escape of Dr. Devizo”, Chris Pine

Comedians In Cars Getting Coffee (1)

Outstanding Variety Talk Series

Photo: Hulu

Hulu – 2 Nominations

11.22.63 (1)

Outstanding Visual Effects in a Supporting Role:“The Rabbit Hole”

Triumph’s Election Special 2016 (1)

Outstanding Writing for a Variety Special

Photo: LouisCK.net

LouisCK.net – 1 nomination

Horace And Pete (1)
Outstanding Guest Actress In A Drama Series: Laurie Metcalfe

Vimeo – 1 Nomination

Garfunkel and Oates: Trying to be Special (1)

Outstanding Original Music and Lyrics: “Song Title: Frozen Lullaby” Riki Lindhome and Kate Micucci

Related Article